Yandex

V Открытый Кубок имени Е.В. Панкратьева по программированию

 

Тип зачёта:

Warsaw U Contest, Saturday, January 31, 2009

Last success: 04:59:20, Tyumen SU Battle Bearz: Chernenkov, Prudaev, Grigoriev, problem F
Last Submit: 04:59:59, NNSU Top Lamers: Lapshin, Matrosov, Shemlyov, problem B

PlaceTeam nameA
35/123
B
17/95
C
1/12
D
39/337
E
6/18
F
85/164
G
1/12
H
70/168
I
22/132
J
31/80
TotalTimeDirtRatingSE
1.
SPb IFMO #1: Buzdalov, Isenbaev, Kapun
+1
1:22
+
2:55
+1
4:47
+4
2:16
+
4:20
+
0:32
-
+
0:14
+
2:28
+
2:07
9138540%200.000.66
2.
Petr team: Mitrichev, Kulikov, Levin
+
1:37
+
1:15
-
+1
0:19
+1
2:47
+
0:36
-5
4:55
+
0:31
+2
2:01
+
2:15
876533%177.470.61
3.
Belarusian SU Surprise Team: Metelsky, Irzhavsky, Tolstikov
+4
2:20
+1
2:49
-
+
0:29
+1
3:24
+
0:40
-
+
0:17
+
1:18
+
4:20
8106042%177.160.61
4.
SPb SU Burunduchki: Davydov, Kopeliovich, Petrov
+3
3:12
+
3:04
-
+3
1:47
+
3:33
+1
0:27
-3
4:58
+
1:10
+1
2:24
+
2:40
8126150%176.850.61
5.
Moscow SU Unpredictable: Gusakov, Kornakov, Razenshteyn
+2
1:09
+
2:08
-6
4:50
+
0:28
+
4:31
+
0:55
-
+
1:14
-3
4:55
+
1:26
775422%154.470.59
6.
Saratov SU #1: Bondarenko, Matov, Pak
+
2:14
+
2:49
-
+4
2:20
+
4:51
+
0:47
-
+
0:28
-7
4:59
+
0:40
793236%154.200.59
7.
Kyiv NU DDragons: Rizvanov, Raichuk, Znovyak
+2
3:34
+
0:35
-
+1
1:43
-1
4:52
+
1:01
-
+2
1:59
+
2:39
+
2:19
793341%153.940.57
8.
Petrozavodsk SU Wx: Denisov, Nikolaevsky, Nikolaevsky
+
3:06
+1
2:31
-
+1
1:01
-
+1
0:33
-
+
0:53
+7
4:14
+
1:20
7102158%153.670.57
9.
SCH_Gomel #1: Korotkevich
+
4:49
+
3:45
-
+1
1:47
-
+
0:22
-
+1
0:49
+
2:03
+
3:09
7104722%153.400.57
10.
Tbilisi SU #1 Triumvirate: Jimsheleishvili, Bogdanov, Lekveishvili
+2
3:38
+1
3:10
-
+3
1:21
-
+
0:49
-
+
0:29
+
1:52
+
4:15
7105846%153.140.57
11.
Belarusian SU #1: Pronin, Rudol, Tikhon
+1
3:59
+3
4:47
-
+6
2:49
-
+
0:19
-
+
1:05
+2
1:22
+1
3:30
7133465%152.870.57
12.
SPb SU Pystsch Pystsch Pystsch: Levin, Gladkikh, Smirnov
+
3:17
-7
4:59
-
+1
0:59
-
+
1:18
-3
4:58
+2
1:31
+5
2:33
+
1:35
683657%130.810.53
13.
SPb IFMO #2: Akhi, Feskov, Poromov
+
3:24
+
2:06
-
-3
4:52
-
+
0:31
-
+1
1:33
+3
4:37
+
3:10
6100340%130.580.56
14.
Izhevsk STU Epical Team: Skidanov
+
2:44
+1
4:51
-
+12
3:11
-
+2
0:32
-
+4
0:33
+1
4:21
-
6137576%130.360.55
15.
Ural SU Wine: Burmistrov, Dublennyh, Kurpilyanskiy
+1
3:17
-
-
+8
4:36
-
+3
0:52
-
+
1:17
+
4:48
+1
4:11
6140368%130.140.53
16.
Perm rem team: Mullakhanov
+
1:18
+1
2:13
-
+4
3:42
-
+1
0:28
-
+
0:38
-5
4:54
-
562154%108.260.50
17.
Saratov SU #2: Klenov, Rakhov, Ivanov
+
4:30
-
-
+3
2:00
-
+
0:27
-
+
0:48
-
+3
2:37
574454%108.080.47
18.
Ufa SATU TeamSonic: Akhmetzyanov, Maryin, Nefedov
+
4:48
-
-
+2
2:34
-
+
0:30
-
+
0:55
+1
3:23
-
579237%107.890.49
19.
Belarusian SU GGhosts: Antonik, Baranov, Koranchuk
+1
4:28
-5
1:49
-
+3
2:39
-
+
0:54
-
+1
1:01
-
+
3:15
584050%107.710.47
20.
Latvian U BOB: Barbans
+4
4:27
-
-
-9
4:51
-
+
0:28
+
4:19
+
1:03
+
2:45
-
586344%107.530.57
21.
Orel STU Zhukov team: Zhukov, Shishkov
+5
4:18
-
-
+8
2:56
-
+
0:40
-
+
0:33
-
+1
1:43
589173%107.340.47
22.
Moscow SU ST: Angelyuk, Astakhov, Maksimenko
+4
3:44
-4
4:58
-
+2
1:29
-
+
1:49
-
+4
1:50
-13
4:57
+
2:44
589766%107.160.47
23.
Kh?PI Team: Korduban, Slyusarenko, Dzhulgakov
+2
4:16
-
-
+7
3:35
-
+
0:23
-
+
1:29
-4
4:59
+1
2:23
592966%106.980.47
24.
Tavrida NU #1: Barinov, Kanishhev, Mangilyov
+1
3:38
-
-
+4
4:33
-
+1
0:58
-
+3
1:24
-2
4:53
+1
1:56
595266%106.800.47
25.
APTU RAS (ex SPbSPU FieldTech): Mishunin, Yaroslavtsev
-
-
-
+10
4:47
-
+1
0:22
-
+
0:51
+1
3:38
+1
2:46
5100772%106.620.50
26.
South Ural SU #1: Bich, Vasilenko, Mayorov
-
-
-
+6
3:54
-
+2
1:42
-
+1
0:21
+3
2:57
+1
4:56
5109372%106.440.50
27.
Belarusian SU #9: Pisarchyk, Udovichenko, Yarats
+1
3:36
-
-
-4
4:33
-
+
0:25
-
+
0:51
-2
4:49
+
2:34
446720%85.010.44
28.
Kant SU Roman_Lipovsky: Lipovsky
-
+
2:34
-
-
-
+1
0:53
-
+
1:13
-
+
3:23
450620%84.870.49
29.
Novosibirsk SU #1 Pluseg: Atuchin, Sorokin, Butyugin
-2
4:43
-
-
+8
3:14
-
+
0:50
-
+1
0:36
-3
4:53
+
1:06
452869%84.730.43
30.
Belarusian SU Ded Talash 1/3 : Danchenko
+2
2:45
-
-
-
-
+
0:29
-
+
1:07
+
3:48
-
453033%84.590.46
31.
Saratov SU #3: Kreys, Davydov, Koval
-
+2
3:43
-
-4
4:59
-
+
0:52
-
+
1:30
+4
3:56
-
472360%84.440.51
32.
Moscow SU BKN: Babin, Kolesnichenko, Nikitin
+2
4:49
-
-
-5
4:59
-
+
1:12
-
+2
1:16
-
+
3:30
472850%84.300.44
33.
SPb IFMO #4: Nosenko, Melnikov, Kever
-8
4:59
-
-
+3
1:35
-
+1
1:13
-
+1
2:07
+6
4:11
-
476773%84.160.45
34.
Samara SAU Y7D9: Drozdov, Egorov, Semushin
+
4:17
-
-
+8
3:56
-
+
0:37
-
+1
1:20
-
-
479169%84.020.42
35.
Orel STU Dvazs: Kouprin, Kvasov, Tarasov
+1
4:22
+7
3:44
-
-
-
+
0:32
-
+1
1:57
-6
4:49
-
481669%83.890.48
36.
Ural SU Fusion: Aizenshtein, Samsonov, Chevdar'
+5
4:38
-
-
+5
3:38
-
+
1:09
-
+
1:01
-
-
482771%83.750.42
37.
SCH_Saratov PhTL #1: Rogulenko, Tsyplenkov, Melnikov
-3
4:58
-
-
+1
3:29
-
+1
1:17
-
+3
3:39
+
4:14
-
486055%83.610.45
38.
Sofia U LSBG: Strandjev, Strandjev, Georgiev
+
2:33
-2
4:58
-
+13
4:50
-
+
1:12
-
+
1:40
-
-
487776%83.470.42
39.
SPb SU: Kazmenko, Leonov, Lopatin
+4
4:56
-2
3:46
-
+12
4:50
-
+
1:02
-
+
0:41
-
-
4101080%83.330.42
40.
Altai STU #1: Akinshin, Izbyshev, Kolosovskiy
-10
4:58
-
-
-3
3:21
-
+
0:48
-
+
0:52
-
+
1:32
31930%62.400.37
41.
Novosibirsk SU #0: Gatilov, Kuzkokov
-2
2:35
-2
4:41
-
+3
1:29
-
+
0:38
-
+
0:28
-
-
321650%62.300.35
42.
SPb SU BFS: Boykiy, Fondaratov, Serebryakov
-
-
-
-6
4:59
-
+
1:03
-
+
1:07
-
+1
2:43
331425%62.190.37
43.
Izhevsk STU Imba: Kuzyakov, Kamashev, Chudinovskikh
-5
4:54
-
-
-9
4:47
-
+1
0:46
-
+
0:56
+3
3:18
-
338157%62.090.40
44.
NNSU Top Lamers: Lapshin, Matrosov, Shemlyov
-
-12
4:59
-
+2
1:55
-
+2
0:31
-
+2
2:10
-
-4
3:28
339766%61.990.35
45.
Rybinsk SAAT #2 Titanic: Kiselev, Mirzoyan, Mirzoyan
+3
3:38
-
-
-4
4:41
-
+
0:26
-
+1
1:36
-
-
342157%61.890.36
46.
Moscow HSE Economists Forever!: Vedernikov,Tkachev, Ivanov
+1
4:08
-
-
-6
4:51
-
+
0:46
-
+
1:57
-1
4:21
-
343225%61.790.36
47.
Far Eastern NU #1: Burago, Tuphanov, Zhuplev
-
-
-
+4
4:02
-
+
1:01
-
+1
0:28
-6
4:58
-
343362%61.690.35
48.
Lviv NU Scorpions: Biletskyy, Korkuna, Babilya
-
-
-
+1
3:36
-
+
1:52
-
+2
2:35
-
-5
4:25
354450%61.590.35
49.
Moscow IPT #2: Pimenov, Gorshenin, Davydov
-
-2
4:36
-
+8
2:45
-
+
1:08
-
+2
1:51
-5
4:45
-
354576%61.490.35
50.
Belarusian SU #8: Belahlazau, Lyamtsev, Yeliashevich
-
-
-
+7
4:44
-
+
1:07
-
+
1:37
-
-
358970%61.390.35
51.
Ural SU Solo: Kantorov
-
-
-
-
-
+1
2:34
-
+3
2:41
-
+
3:32
360857%61.290.37
52.
Moscow SU MindCraft: Mandelbaum, Sergeev, Samojlov
+
4:09
-
-
-10
4:42
-1
4:20
+1
1:38
-
+1
3:49
-
-
361840%61.190.36
53.
Kaliningrad SU G-Unit: Kostrikov, Mitrofanov,Varnavskikh
-
-
-
-2
4:47
-
+
1:03
-
+
1:38
-
+9
4:44
362675%61.090.37
54.
Tyumen SU Battle Bearz: Chernenkov, Prudaev, Grigoriev
-
-
-
+3
4:33
-
+
4:59
-
-
-
+8
3:29
3100278%61.000.48
55.
Belarusian SUIR #13 85200x: Ropan
-
-
-
-
-
+
0:24
-
+
1:03
-
-4
3:34
2870%40.600.22
56.
Ural STU Frogs: Fetisov, Kiselev, Olshvang
-4
4:57
-
-
-
-
+
0:30
-
+1
1:00
-
-
211033%40.530.22
57.
Tomsk USUR Che Guevara's Howitzer: Bazhinov, Boyko, Pak
-
-
-
-9
4:50
-
+2
0:58
-
+
0:32
-
-
213050%40.470.22
58.
Saratov SU #4: Levshunov, Kudryashov, Akimov
-
-
-
-3
2:50
-
+
0:21
-
+1
1:35
-4
4:59
-
213733%40.400.22
59.
Belarusian SU #5: Statkevich, Murashko
-
-
-1
3:09
-6
4:55
-
+
0:42
-
+
1:47
-1
3:37
-
21500%40.340.22
60.
Volgograd STU #1: Chalyshev, Zhorin, Kivalin
-
-
-
-
-
+
1:04
-
+
1:31
-
-7
4:59
21550%40.280.22
61.
Magnitogorsk STU Magteam: Mokhov, Novokreshhenov, Safonov
-
-
-1
2:50
-2
2:41
-
+
1:01
-
+
1:37
-3
4:11
-
21590%40.210.22
62.
Siberian SUTI: Bakhturin, Rakitsky, Bakh
-
-14
3:41
-
-1
4:07
-
+2
0:42
-
+
1:18
-
-
216050%40.150.22
63.
Taganrog TI of SFU #1: Chumachenko, Svyatoshenko, Tarasov
-
-
-
-
-
+
1:46
-
+
1:00
-
-
21660%40.080.22
64.
Moscow AI #6: Makarov, Shashin, Shtykov
-
-
-
-4
2:37
-
+
0:39
-
+
2:15
-
-
21740%40.020.22
65.
Orel STU Razs: Batranin, Vetrov, Petrov
-
-
-
-1
2:43
-
+1
1:11
-
+
1:49
-1
4:21
-
220033%39.960.22
66.
Siberian SUTI #5:
-
-
-
-
-
+1
1:07
-
+1
1:42
-
-
221050%39.900.22
67.
Magnitogorsk STU Rustam: Yuzmukhametov
-
-
-
-7
4:55
-
+1
1:08
-
+
3:08
-
-
227633%39.830.22
68.
Vyatka SU #1: Vyaznikov, Stolbova, Chistyakov
-
-
-
-5
4:29
-
+2
1:05
-
+2
2:12
-4
4:06
-
227866%39.770.22
69.
Petrozavodsk SU Z: Basunkov, Fedulin, Filippov
-
-
-
-
-
+1
1:41
-
+3
2:25
-
-
232766%39.710.22
70.
Belarusian SU #18: Zhgirovski, Malevich, Ochkanov
-
-
-
-
-
+3
1:22
-
+3
2:09
-
-
233275%39.650.22
71.
Novosibirsk SU #3 NSU42: Kovchin, Romanchenko, Staroletov
-
-
-
-
-
+1
3:15
-
+
2:48
-
-
238333%39.580.22
72.
Moscow AI #4: Izmaylov, Monakov, Semenov
-2
2:32
-
-
-2
3:48
-
+
0:57
-
-
-
-
1570%19.760.14
73.
Yerevan SU #1: Karapetyan, Kostandyan, Mnatsakanyan
-
-
-
-
-8
4:00
+1
0:44
-
-2
4:38
-
-
16450%19.730.14
74.
South Ural SU #2: Artyomov, Sharipov, Sherstobitov
-
-
-
-
-
+
1:27
-
-
-
-
1870%19.700.14
75.
Belarusian SU 2004: Naumenko
-
-
-
-
-
+1
1:10
-
-
-
-
19050%19.670.14
76.
Kant SU Vaschegin: Vaschegin
-
-
-2
0:17
-
-
+2
1:00
-
-
-1
4:36
-
110066%19.640.14
77.
Moscow EPhI #1: Alushin, Remizov, Osmakov
-
-
-
-2
3:12
-
+1
1:55
-
-
-
-
113550%19.610.14
78.
Moscow AI #3: Velitsky, Gorlov, Fedotov
-
-
-
-
-
+3
1:47
-
-3
4:52
-
-
116775%19.580.14
79.
Tyumen SOGU #1: Tomin, Kobelev, Drobyshev
-
-
-
-
-
+
3:29
-
-
-
-
12090%19.550.14
80.
Kaliningrad SU DIVAN: Lepyokhin, Zhasan, Zhmaev
-
-
-
-5
4:52
-
+3
2:38
-
-7
4:41
-
-
121875%19.520.14
81.
Shoumen U DNS: Malchev, Nedialkov, Stratiev
-
-
-
-
-
+
3:54
-
-10
4:38
-
-
12340%19.490.14
82.
Yerevan RAU #1: Piliposyan, Saribekyan, Yeghiazaryan
-
-
-
-
-
+2
3:20
-
-4
4:51
-
-
124066%19.460.14
83.
SPb SU: Geravker, Knop, Larinsky
-
-
-
+2
3:21
-
-2
4:49
-
-1
1:54
-
-
124166%19.430.61
84.
Moscow AI #8: Krochak, Prostov, Shelukhin
-
-5
3:20
-
-
-
+2
4:04
-
-2
4:52
-
-
128466%19.400.14
85.
Moscow AI #9: Arzhnikov, Baskakov, Checherinda
-
-
-
-4
4:59
-
+1
4:26
-
-
-
-
128650%19.370.14
86.
SCH_Mozyr #2: Kostjukevich, Miranovich, Nadyozhkin
-
-
-
-
-
+8
4:31
-
-
-
-
143188%19.340.14
87-99.
Moscow AI #2: Sokolov, Kyssa, Nikitin
-
-
-
-
-
-
-
-14
4:58
-
-1
2:45
000%0.000.00
87-99.
Yerevan SU #2: Shatakhtsyan, Hakobyan, Blrtsyan
-
-
-
-
-
-7
3:53
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Moscow AI #1: Dubinin, Risenberg, Sambukova
-
-3
4:32
-
-
-
-3
3:49
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Novosibirsk SU #7:
-
-
-
-6
1:54
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Moscow AI #7: Burgasov, Eremeev, Sokolov
-
-
-
-
-
-4
4:17
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Belarusian SUT #1: Shkurin, Kapusta, Kuznetsov
-
-
-
-
-
-
-
-4
4:26
-
-
000%0.000.00
87-99.
Moscow AI #5: Vasil'ev, Gusev, Safonov
-
-
-
-
-
-2
3:54
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Tomsk SU #1: Chadnov, Panin, Kulikov
-
-
-
-2
1:45
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Belarusian SUT #3: Kleshhenok, Varushin, Khaneev
-
-2
0:44
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Tomsk SU #5: Khomich, Kiselev, Politov
-
-
-
-
-
-1
2:36
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
Astrakhan SU #4: Danish, Starcev, Bukonov
-
-1
3:33
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
SCH_Tbilisi Mziuri #1: Kutsia, Gabisonia, Megreli
-
-
-
-
-
-1
1:11
-
-
-
-
000%0.000.00
87-99.
SCH_Tbilisi Mziuri #3: Gandilian, Qartvelishvili, Ilashvili
-
-
-
-
-
-1
0:43
-
-
-
-
000%0.000.00
Submits sent:12395123371816412168132801141
Accepted:35
(28%)
17
(17%)
1
(8%)
39
(11%)
6
(33%)
85
(51%)
1
(8%)
70
(41%)
22
(16%)
31
(38%)
307
(26%)
Dirt:52
(59%)
17
(50%)
1
(50%)
174
(81%)
2
(25%)
58
(40%)
0
(0%)
51
(42%)
39
(63%)
28
(47%)
422
(57%)
Wrong Answers:82
(66%)
30
(31%)
5
(41%)
98
(29%)
6
(33%)
51
(31%)
6
(50%)
67
(39%)
70
(53%)
25
(31%)
440
(38%)
Time Limits:4
(3%)
26
(27%)
3
(25%)
154
(45%)
5
(27%)
12
(7%)
3
(25%)
17
(10%)
32
(24%)
22
(27%)
278
(24%)
Run-Time Errors:0
(0%)
13
(13%)
3
(25%)
45
(13%)
1
(5%)
15
(9%)
2
(16%)
14
(8%)
0
(0%)
2
(2%)
95
(8%)
Presentation Errors:2
(1%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
6
(4%)
0
(0%)
8
(0%)
Memory Limits:0
(0%)
9
(9%)
0
(0%)
1
(0%)
0
(0%)
1
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(1%)
0
(0%)
13
(1%)