CBOSS Open Cup in team programming

III Открытый Кубок МГУ-CBOSS по программированию

 

Тип зачёта:

CBOSS Open Cup 2006-2007. Round 3. Grand Prix of Siberia.

Last success: 04:58:25, Saratov SU #5: Alyayev, Stepanenko, Tkachev , problem 10
Last Submit: 04:59:57, SPb IFMO #17: Borisenko, Koshevoy, Sokolov, problem 5

PlaceTeam name1
49/506
2
6/142
3
0/39
4
0/7
5
25/229
6
0/102
7
88/373
8
73/638
9
4/131
10
39/555
TotalTimeDirtRatingSE
1.
Petr team: Mavrin, Mitrichev
+1
1:40
+4
3:50
-4
4:05
-
+3
2:39
-3
4:51
+
2:26
+
0:56
-17
4:36
+
1:08
692357%200.000.79
2.
SPb SU COOLler: Bankevich, Leonov, Valtman
+
2:36
-
-
-
+
4:10
-4
4:51
+1
1:07
+
2:13
+1
1:43
+4
2:55
6100650%199.540.79
3.
Saratov SU #1: Bondarenko, Pak, Matov
+2
2:12
+
4:37
-
-
+
3:04
-
+
1:26
+
1:54
-
+1
4:45
6114033%199.090.79
4.
Ural SU Osliki: Musin, Pupyrev, Yakovlev
+
3:10
+7
4:44
-
-
+1
4:13
-
+
0:58
+1
2:26
-
+
0:46
6116060%198.640.79
5.
Moscow SU ST: Angelyuk, Astakhov, Maksimenko
+2
2:26
+
4:52
-
-
+4
2:23
-
+1
1:38
+5
3:25
-16
4:58
+
2:04
6125166%198.190.79
6.
Moscow SU x13: Kulikov, Levin, Nalivaiko
+2
2:25
-
-
-
+1
1:31
-15
4:59
+5
2:30
+
0:35
+
4:39
+9
4:01
6128473%197.740.79
7.
SPb SU #673: Bankevich, Levin, Shmakov
+
4:28
-
-
-
+2
2:59
-
+1
4:06
+
1:24
-23
4:59
+1
1:32
595044%164.410.75
8.
Izhevsk STU #1: Gubin, Kuzjakov, Skidanov
+
0:43
-
-12
4:58
-
+4
3:52
-
+
1:01
+3
1:44
-
+5
4:42
596270%164.040.75
9.
Almaty RAM: Arzymbetov, Iglikov, Syzdykov
+3
2:28
-1
2:04
-
-
+2
4:21
-3
4:59
+1
1:37
+
2:03
-
+5
2:54
5102568%163.680.75
10.
Ural SU T34: Ipatov, Ivankov, Melent'ev
+2
3:31
-
-
-
-9
4:52
-
+
2:47
+
1:08
+3
3:36
+6
2:59
5106368%163.310.77
11.
Moscow SU Special Edition: Halyavin, Popelyshev, [Rumyantsev]
+
1:26
-7
4:59
-3
1:25
-
+9
3:36
-1
4:01
+1
3:23
+1
3:06
-
+4
1:45
5109975%162.950.75
12.
Perm SU #1: Khlyzov, Klimov, Ponomarev
+
1:49
-
-
-
+9
4:23
-3
4:55
+
1:35
+
3:07
-
+3
3:38
5111470%162.580.75
13.
SCH_SPb PhTS #2: Akhi, Fes'kov, Poromov
+2
3:29
-
-
-
+1
4:28
-
+2
1:50
+3
4:21
-
+
2:05
5113561%162.220.75
14.
Saratov SU #3: Goldshtein, Klimov, Nazarov
+3
4:02
-
-
-
+6
4:37
-1
4:59
+
2:10
+2
3:31
-
+
4:39
5136168%161.860.75
15.
SPb IFMO #3: Abdrashitov, Paraschenko, F.Tsarev
+
3:11
-
-1
4:56
-
+3
2:45
-
+4
3:41
+2
2:28
-
+8
4:58
5136477%161.500.75
16.
Novosibirsk SU #1: Gatilov, Kuz'kokov, Tokarev
+2
1:56
-
-7
4:52
-
-
-
+
1:00
+
0:36
-
+2
2:28
444250%128.920.72
17.
SPb SU Burunduchki: Davydov, Kopeliovich, Petrov
+
1:32
-
-
-
-6
4:51
-8
4:58
+1
1:15
+3
3:00
-
+
0:40
446950%128.630.72
18.
Petrozavodsk SU Wx1: Denisov, Nikolaevsky, Nikolaevsky
+3
1:04
-
-
-
+2
3:32
-
+
1:02
+
2:14
-3
4:57
-3
3:31
457355%128.350.73
19.
Moscow EPhI #1: Azarov, Popov, Styskin
+1
3:06
-
-
-
-4
4:59
-
+2
1:53
+
0:53
-
+2
3:18
465155%128.070.72
20.
Stavropol SU #1: Babenko, Edel', Krasil'nikov
+
2:35
-
-
-
-7
4:22
-
+1
2:04
+
1:06
-
+5
3:18
466560%127.790.72
21.
South Ural SU #1: Belokobylsky, Kargapolov, Galkin
+1
2:10
-
-2
4:49
-
-12
4:58
-
+
0:45
+3
3:30
-
+2
3:07
469460%127.510.72
22.
Altai STU #1: Akinshin, Barsukov, Mogozov
+1
1:35
-
-
-
-8
4:58
-
+1
2:04
+1
4:03
-
+4
2:18
474263%127.230.72
23.
Latvian U SPU: Pogorelovs
-1
3:36
-
-
-
+3
1:59
-
+
2:23
+
3:07
-
+
4:13
476342%126.960.75
24.
Belarussian SU #1: Lesnikau, Kerus, Irjavsky
+2
3:57
-3
3:42
-
-
-2
4:55
-
+6
4:05
+2
1:26
-
+
1:21
485171%126.680.72
25.
Udmurt SU: Aitkulov, Kotegov, Saitov
+6
2:55
-
-
-
-
-
+
0:51
+3
2:17
-12
4:55
+3
4:37
488175%126.410.72
26.
Latvian U BOB: Barbans, Belovs, Opmanis
+5
4:31
-2
4:52
-
-
-
-
+2
2:52
+2
2:59
-
+1
1:10
489371%126.130.72
27.
Moscow SU Smart Solution: Antonov, Klimovsky, Yur'ev
+
2:58
-
-
-
+5
2:34
-
+5
4:09
+
2:23
-
-8
4:58
492571%125.860.73
28.
Ural SU SAU: Aizenshtein, Samsonov, Ustinov
+3
3:17
-
-
-
+2
4:35
-
+1
3:05
+2
2:40
-
-10
4:58
497966%125.590.73
29.
SPb SU Dig OK: Antipov, Vyahhi, Zykova
+7
4:56
-1
4:57
-
-
+1
3:33
-
+
2:17
+4
3:09
-
-9
4:58
4107775%125.320.73
30.
SPb SU Devils: Gladkih, [Sidorov,] Smirnov
-
-
-
-
+4
4:30
-
+
3:02
+4
4:19
-
+
3:26
4107966%125.050.75
31.
Novosibirsk SU #2: Butyugin, Kovchin, Sorokin
+1
2:51
-
-
-
-8
4:55
-
+1
1:43
+1
0:58
-
-7
4:58
339450%93.590.68
32.
Vinnytsia NTU #1: Budelkov, Korzhyk, Podolsky
+1
0:26
-
-
-
-
-
+2
2:07
+2
2:50
-
-3
4:04
342362%93.390.68
33.
Ufa SATU #1: Akhmetzyanov, Gumerov, Mukhacheva
+1
0:52
-
-
-
-
-
+2
3:36
+
2:43
-
-2
1:18
349250%93.190.68
34.
Yaroslavl SU: Luk'yanov, Stulov, Vinogradov
-5
3:40
-
-
-
+3
4:33
-
+
1:02
+
2:21
-
-
353650%92.990.72
35.
Yerevan RAU #1: Arutunyan, Gishyan, Piliposyan
+3
4:05
-3
4:44
-
-
-
-15
4:55
+1
2:18
+1
0:59
-
-
354362%92.800.68
36.
Moscow AI #3: Gorlov, Bashhuk, Ukolov
-4
4:59
-
-
-
-
-
+2
4:06
+2
1:36
-
+
2:22
356557%92.600.70
37.
NTU Kharkiv PI #2 KhPI_IF: Ababilov, Bolshutkin, Dzhulgakov
+
2:01
-
-
-
-3
4:59
-1
0:54
+1
3:40
+1
3:16
-
-
357840%92.410.68
38.
Tomsk SU WILD: Chertov, Kulikov, Peshekhonov
+
2:19
-
-
-
-
-
-
+1
3:16
+
4:49
-3
2:11
364525%92.210.81
39.
Khakas SU #1: Bryukhanov, Larchenko, Starikov
-
-
-
-
-
-
+5
4:31
+1
1:01
-
+1
3:00
365370%92.020.70
40.
South Ural SU #10: Barvinsky, Terzi, Shponko
-
-
-
-
+4
4:46
-
+1
1:18
+1
3:01
-
-1
4:58
366666%91.820.72
41.
Saratov SU #5: Alyayev, Stepanenko, Tkachev
-11
4:44
-
-
-
-
-
+
3:43
+2
3:06
-
+
4:58
374740%91.630.70
42.
Belarussian SU #2: Korotkevich, Vavilov, Gorevoj
+
4:08
-6
3:07
-
-
-
-
+1
4:41
+1
2:58
-
-
374840%91.440.68
43.
SPb IFMO #1: Akishev, Dvorkin, Satyukov
-5
4:57
-6
4:59
-
-
+4
4:26
-
+3
1:49
+
4:10
-
-1
4:37
376570%91.250.72
44.
SPb IFMO #6: Akhmetov, Fedotov, Gnilomedov
-11
4:57
-
-
-
+6
4:32
-
+1
1:40
+4
3:52
-
-
382478%91.060.72
45.
Petrozavodsk SU: Maxim Spirichev
+13
4:04
-
-
-
-1
4:16
-
+4
2:38
+
1:31
-
-
383485%90.870.68
46.
Saratov SU #4: Klenov, Mescheryakov, Denisov
+4
3:10
+
4:21
-
-
-
-
+3
4:15
-8
4:56
-
-
384770%90.680.78
47.
Belarussian SU #4 CHMELI: Tolstikau, Kastukovich, Ramanchik
-9
4:57
-
-
-
-
-
+4
3:36
+4
4:01
-
+4
2:51
386980%90.500.70
48.
SCH_Novosibirsk gm1_11: Kononenko, Mandelbaum, Shajdurov
-1
4:58
-
-
-
-
-
+18
4:07
+
1:03
-
+11
3:50
3112190%90.310.70
49.
Tyumen SOGU Legendary Team: Kovalev, Tomin, Sofronov
+1
0:53
-
-
-
-
-
+
0:28
-3
4:56
-10
4:58
-
210233%60.080.69
50.
Novosibirsk SU #4 NAN: Kurtov, Petrov, Vizovitin
-3
4:57
-
-
-
-1
3:03
-
+
1:54
+1
1:27
-
-6
4:58
222133%59.960.64
51.
Moscow IPT Exp: Davydov, Dlougach, Shved
+1
1:35
-
-
-
-
-
+
2:03
-
-
-19
3:13
223933%59.840.69
52.
Tyumen SU Soldiers of Unfortune: Beckman, Bochkarev, Kolodyazhny
-8
4:57
-5
4:58
-
-
-
-
+1
2:42
+
1:50
-
-
229233%59.710.64
53.
Mozyr SPU: Lesheko, Lopato, Neborak
-
-4
4:49
-
-
-
-
+3
2:53
+1
1:33
-
-3
1:10
234766%59.590.64
54.
Izhevsk STU #2: Chudinovskih, Kamashev, Kuzjakov
-6
4:11
-
-
-
-
-
+
3:33
+1
2:18
-
-5
4:59
237233%59.470.64
55.
Moscow PEI oldies: Orlov, Korostelev, Podogov
-
-
-
-
-2
4:44
-
+2
2:04
+4
2:09
-
-
237475%59.350.64
56.
Moscow SU Flagship: Gribovsky, Lupanov, Petrov
-7
4:55
-
-
-
-4
4:54
-
+3
2:52
+
2:24
-
-
237660%59.230.64
57.
Moscow SU Radeon: Babin, Droutsa, Nikitin
-
-
-
-
-
-
+
0:52
+3
4:33
-
-2
4:36
238560%59.110.64
58.
Minsk BSU Old Ded Talash: Danchenko, Kirkovsky
-4
4:58
-
-
-
-6
3:57
-
+
3:38
+
2:51
-
-5
4:59
23900%58.990.64
59.
Kaliningrad SU DesperaDOS: Bulva, Chernykh, Mikhailov
+
3:10
-
-
-
-
-
+
3:27
-7
4:54
-
-2
4:30
23970%58.870.69
60.
Tbilisi SU #1: Jimsheleishvili, Rachvelishvili, Lekveishvili
-10
4:57
-
-
-
-
-
+1
1:15
-6
4:59
-
+6
3:40
243677%58.750.71
61.
Moscow SU Unlimited: Ivanov, Lahno, Timofeev
-1
4:50
-
-
-
-
-
+4
4:58
+
1:14
-1
4:55
-6
4:53
245266%58.630.64
62.
Moscow SU AML: Gordienko, [Leont'ev,] Samoylov
-3
4:16
-
-
-
-
-1
0:37
+1
3:51
+2
3:06
-
-
247760%58.520.64
63.
Lviv NU Scorpions: Biletskyy, Yaremchuk, Semen
+3
2:43
-
-
-
-1
4:55
-
-
+2
3:43
-
-4
4:52
248671%58.400.72
64.
Altai STU #2: Gomenyuk, Kolosovskiy, Sikerin
-5
4:56
-
-
-
-
-
+4
3:28
+5
1:45
-1
4:12
-8
4:33
249381%58.280.64
65.
Ural SU Liliafan: Burmistrov, Pronchenkov, Sheka
-6
4:52
-
-
-
-
-1
2:25
+3
4:49
-3
4:56
-
+
2:44
251460%58.170.71
66.
South Ural SU #8: Ermolaev, Novikov, Solovyev
-2
3:07
-
-
-
-
-
+
4:37
+2
3:19
-
-
251650%58.050.64
67.
Tomsk USUR Alfa: Bazhinov, Boyko, Kolotaev
-
-
-
-
-
-
-
+5
4:09
-
+2
2:58
256777%57.940.75
68.
Perm SU #2: Durakov, Kraev, Okunev
+3
3:42
-
-
-
-
-
-2
4:52
+3
4:01
-
-
258375%57.820.72
69.
Moscow SU Unpredictable: Fonarev, Kornakov
-1
4:51
-
-
-
+7
3:24
-
+2
3:55
-
-
-5
3:58
261981%57.710.74
70.
SPb SPU FieldTech: Kiselev, Mishunin, Yaroslavtsev
-
-
-
-
-
-
-2
4:35
+5
3:06
-
+3
4:36
262380%57.590.75
71.
Yerevan SU #2: Arakelyan, Ghazaryan, Zakaryan
-
-
-
-
-
-
+5
4:47
+3
3:13
-
-2
0:46
264080%57.480.64
72.
Siberian SUTI #1: Bakhturin, Nikolaev, Rakitsky
-12
4:55
-
-
-
-
-
+10
4:37
+
2:43
-
-
264083%57.370.64
73.
SPb SU Woodpeckers: Chihachev, Ivanov, Stupnikov
-12
4:50
-
-
-
-1
4:58
-
+9
4:28
+1
4:15
-
-2
4:52
272383%57.250.64
74.
Altai SU #1: Glotov, Kirlitsa, Makashov
-
-
-
-
-
-
+1
1:43
-
-
+17
4:34
273890%57.140.71
75.
Petrozavodsk SU Jupiter: Arkhipov, Medvedev, Urban
+14
4:04
-
-
-
-
-
+5
2:46
-1
4:34
-
-
279190%57.030.69
76.
SCH_Minsk Liceum BSU #2: Konon, Pavlovskaya, Tsyporin
-1
3:16
-
-
-
-
-
+
1:23
-1
4:40
-
-
1830%28.460.60
77.
Kharkiv NU Friends: Batiev, Frolov, Sanosyan
-3
4:34
-
-
-
-
-
-
+1
1:08
-
-
18850%28.400.67
78.
Novosibirsk STU #2 Down: Anisimov, Chernykh
-
-
-
-
-
-
+2
1:18
-2
3:01
-
-5
4:57
111866%28.350.60
79.
Latvian U AVO: Opmanis, Verza
-
-5
4:48
-
-
-3
4:40
-
-3
4:33
+
2:08
-
-
11280%28.290.67
80.
Yerevan RAU #6: Martirosyan, Saribekyan
+
2:15
-
-
-
-
-
-
-
-
-3
4:43
11350%28.240.78
81.
Ural SU GrayCode: Dublennykh, Fominykh, Komarov
-2
4:38
-19
4:56
-
-
-
-
-
+
2:16
-13
4:47
-
11360%28.190.67
82.
Novosibirsk SU #6 NSU42: Atuchin, Romanchenko, Staroletov
-
-
-
-
-1
1:25
-
+2
1:43
-1
4:57
-
-
114366%28.130.60
83.
Far Eastern NU IPIT: Chebotarev, Vikharev, Vygovsky
-4
3:13
-
-
-
-
-
-
-5
2:58
-
+2
1:50
115066%28.080.82
84.
Tbilisi SU #3: Lutsenko, Bogdanov, Saghinadze
-
-
-
-
-
-
+1
2:18
-21
4:30
-
-
115850%28.020.60
85.
Orel STU #1: Ershov, Shishkov, Zhukov
-3
3:28
-8
4:36
-
-
-
-
+1
2:24
-3
4:56
-
-
116450%27.970.60
86.
Far Eastern NU #2: Alexanin, Oleynikov, Tuphanov
-
-
-
-
-
-
+2
2:27
-9
4:45
-
-
118766%27.920.60
87.
Kharkiv NU of RE #1 DefaultTeam: Kuvshinov, Korchan, Lyapota
-10
3:36
-
-
-
-
-
-9
4:58
-5
4:22
-
+1
2:52
119250%27.860.82
88.
NAU Kharkiv AI #1 Desperados: Duzhy, Goncharov, Kovtun
+1
2:57
-
-
-
-
-
-
-2
3:12
-
-5
4:51
119750%27.810.78
89.
South Ural SU #2: [Barvinskiy,] Govorov, Postnikov
-
-
-
-
-
-
-
+2
2:41
-
-
120166%27.760.67
90.
SCH_Temirtau G1: Abishev
-
-
-
-
-
-
+1
3:03
-1
3:40
-
-
120350%27.700.60
91.
Saratov SU #6: Fadeev, Ivanov, Kreys
+
3:31
-
-
-
-
-
-2
4:56
-6
4:18
-
-6
4:54
12110%27.650.78
92.
SPb IFMO #4: Buzdalov, Semennikov, Trofimov
-
-
-
-
-6
3:04
-
+1
3:26
-12
4:59
-
-2
1:38
122650%27.600.60
93.
Moscow SU Buratino: Gusakov, Kolesnichenko, Mamontov
-1
1:52
-
-
-
-
-
+2
3:18
-4
4:52
-
-6
4:56
123866%27.550.60
94.
Novosibirsk SU #3 Ferlon Wilder: Vasilevsky
-
-
-
-
-
-
+2
3:35
-4
1:41
-
-10
4:56
125566%27.500.60
95.
Far Eastern NU #1: Burago, Tuphanov, Zhuplev
-4
4:47
-
-
-
-4
4:38
-
+4
3:06
-
-
-3
2:53
126680%27.440.60
96.
Udmurt SU #2: Abizyaev, Bikov, Fedotova
+1
4:06
-
-
-
-
-
-3
4:59
-6
4:59
-
-2
0:35
126650%27.390.78
97.
SCH_Georgian_Schoolboys: Nadiradze, Tvalchrelidze, Gelashvili
-
-
-
-
-
-
+4
3:16
-
-
-7
4:57
127680%27.340.60
98.
SPb IFMO #17: Borisenko, Koshevoy, Sokolov
-
-
-
-
-14
4:59
-
-
+
4:36
-
-
12760%27.290.67
99.
Magnitogorsk STU #1: Krylov, Yuzmukhametov, Vainer
-
+1
4:22
-
-
-
-
-
-2
4:59
-
-
128250%27.240.97
100.
Moscow SU China Socks: Khaplanov, Prasolov, Semenko
+1
4:24
-
-
-
-
-
-
-3
4:53
-
-8
4:48
128450%27.190.78
101.
SPb_SCH #1: Sidorov, Fondaratov, Nosenko
-8
4:59
-
-
-
-
-
+4
3:55
-1
2:20
-
-
131580%27.140.60
102.
Petrozavodsk SU UL: Bezdelnikov, Kramarenko, Myavrya
-
-
-
-
-
-
+3
4:22
-4
2:43
-
-
132275%27.090.60
103.
BMSTU Code Red: Batukhtin, Bolkhovityanov, Charkov
-
-
-
-
-
-
+2
4:42
-5
3:18
-
-
132266%27.040.60
104.
Tbilisi SU #2: Khomeriki, Khurtsilava, Zarqua
-9
4:47
-
-
-
-
-
+2
4:42
-1
2:39
-
-
132266%26.990.60
105.
BMSTU #1: Dubrov, Gorodilov, Mosienko
-
-
-
-
-
-
-
+4
4:09
-
-
132980%26.940.67
106.
Donetsk NTU #3
-
-
-
-
-
-
+4
4:32
-7
4:43
-
-
135280%26.890.60
107.
Novosibirsk STU #1: Gorpinchenko, Ignat'ev, Stupakov
-9
4:50
-
-
-
-
-
-3
3:45
-
-
+7
4:25
140587%26.840.82
108.
Donetsk NU #2 VIP: Krachkovsky, Kuzovkov, Samorokov
+7
4:49
-
-
-
-
-
-1
4:19
-1
4:45
-
-1
2:09
142987%26.790.78
109.
SCH_Mytishhi MPS dream Team: Kumok, Yushhenko, Semipyatny
-30
4:58
-
-3
4:15
-
-
-
-3
0:59
+8
4:55
-
-2
2:06
145588%26.740.67
110.
Kharkiv NU of RE #2 DreamTeam: Gorodishher, Lyapota, Skripacheva
-3
4:57
-
-
-
-
-
+15
4:47
-4
2:19
-
-
158793%26.690.60
111-221.
Kaliningrad SU #define: Lepekhin, Lipovsky, Rakcheev
-4
1:57
-
-
-
-
-
-
-
-
-21
3:57
000%0.000.00
111-221.
Ural SU Delirious: Chevdar', Dement'ev, Gorlov
-3
3:57
-
-
-
-
-14
4:14
-
-6
4:48
-
-
000%0.000.00
111-221.
Moscow AI #1: Peretyagin, Risenberg, Sambukova
-
-
-
-
-
-
-
-11
3:45
-5
4:00
-7
4:52
000%0.000.00
111-221.
Yerevan SU #7: Mnatsakanyan, Mazmanyan, Nalbandyan
-
-
-
-
-
-3
4:24
-
-13
4:59
-
-5
3:47
000%0.000.00
111-221.
SCH_Grodno #1: Byl, Metlitsky, Romanets
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-20
3:40
000%0.000.00
111-221.
Almaty SDU #1: Nuraliev, Satabaldiev
-9
3:01
-
-
-
-
-
-5
4:54
-5
3:37
-
-
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi SU #6: Gordadze, Papukashvili, Samteladze
-
-
-
-
-
-1
1:17
-
-18
4:37
-
-
000%0.000.00
111-221.
SCH_Donetsk Erudit #1: Burakov,Ovcharenko,Kirin
-
-5
4:54
-
-
-
-
-
-
-
-14
3:39
000%0.000.00
111-221.
South Ural SU #9: Artyomov, Sharipov, Sherstobitov
-
-
-
-
-
-
-5
4:56
-7
4:34
-
-6
4:58
000%0.000.00
111-221.
Saratov SU #8: Bezborodova, Korchagin, Starshov
-
-
-
-
-
-
-2
4:06
-15
3:38
-
-
000%0.000.00
111-221.
Novosibirsk SU Radishes: Ablovatsky, Lomakin, Sokolov
-
-8
4:15
-1
4:01
-
-
-
-
-8
1:48
-
-
000%0.000.00
111-221.
Moscow AI #2: Dubinin, Gurenkov, Talalaev
-
-
-
-
-
-
-16
4:58
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
NAU Kharkiv AI #3 Minimax: Diduk, Privalov, Sorokolat
-2
3:39
-
-
-
-
-
-7
4:31
-1
1:23
-
-6
4:48
000%0.000.00
111-221.
Tomsk SU GREEN: Agafonov, Krivopalov, Terekhin
-10
4:55
-
-
-
-
-
-
-
-
-6
4:57
000%0.000.00
111-221.
Kharkiv NU of Economics #1 Ingek: Grachov, Grinchenko, Zakrevskyi
-8
4:32
-
-
-
-
-
-
-1
1:35
-
-6
2:38
000%0.000.00
111-221.
Belarusian SUIR k8: Borisok, Pavlenko, Chirtik
-1
1:42
-
-
-
-
-
-
-14
4:02
-
-
000%0.000.00
111-221.
SCH_Chelyabinsk FML31 #1: Mayorov, Shved, Kolobaev
-1
0:31
-1
4:40
-
-
-6
4:23
-
-
-7
4:21
-
-
000%0.000.00
111-221.
Yerevan SU #3: Badalyan, Hakobyan, Naltakyan
-5
4:11
-
-
-
-
-
-
-
-9
3:58
-
000%0.000.00
111-221.
Yerevan SU #6: Davtyan, Nikogosyan, Manasyan
-1
4:58
-
-2
2:32
-
-
-2
4:57
-
-2
3:21
-
-7
4:22
000%0.000.00
111-221.
Nikolaev NUK Korabel1: Borisevich, Popova, Znayko
-4
4:43
-
-
-
-
-
-
-3
4:54
-
-7
3:39
000%0.000.00
111-221.
SCH_Minsk #41: Kashkevich, Rudol, Smaluk
-
-7
4:09
-
-
-
-
-
-7
4:41
-
-
000%0.000.00
111-221.
Kazakh-British TU #1: Bakibaev, Issamadiyeva, Yerzhan
-13
4:56
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Donetsk NU #1 Fortune: Korolev, Lunyov, Neiman
-
-
-
-
-
-
-
-1
3:34
-10
4:54
-2
1:20
000%0.000.00
111-221.
Izhevsk STU #3: Irisov, Tabolin, Zylyov
-
-7
4:50
-
-
-
-
-2
4:14
-3
3:25
-
-
000%0.000.00
111-221.
Moscow AI #6: Makarov, Shashin, Shtykov
-
-
-
-
-
-
-
-5
3:12
-
-7
4:10
000%0.000.00
111-221.
Grodno SU #2: Rymarchik, Urban, Sharay
-
-
-
-
-
-
-
-
-1
0:52
-11
3:13
000%0.000.00
111-221.
South Ural SU #5: Bich, Kopytov, Nesterov
-2
3:25
-
-
-
-
-
-
-9
4:02
-
-
000%0.000.00
111-221.
South Ural SU #6: Nasyrov, Ivanov, Lugmanov
-
-
-
-
-
-
-
-11
4:11
-
-
000%0.000.00
111-221.
Siberian SUTI #3: Artishheva, Dubinina, Goncharenko
-10
4:54
-
-
-
-
-
-
-
-
-1
0:58
000%0.000.00
111-221.
Siberian SUTI #4: Ivanov, Pashkin, Shalaru
-
-
-
-
-
-
-
-8
4:39
-
-3
2:48
000%0.000.00
111-221.
Siberian SUTI #10: Rassolov, Songolov, Tapyshpan
-
-
-1
3:47
-
-
-1
4:13
-
-6
4:27
-
-3
1:13
000%0.000.00
111-221.
Stavropol SU #4: Buraev, Koretsky, Koretsky
-1
4:17
-1
4:17
-1
4:17
-1
4:17
-1
4:18
-1
4:18
-1
4:22
-2
3:37
-1
4:16
-1
4:19
000%0.000.00
111-221.
Belarussian SU #15 MMF5: Abrahimovich, Kozachenko, Palees
-5
4:51
-
-
-
-
-
-
-3
4:39
-
-3
3:39
000%0.000.00
111-221.
Donetsk NTU #2: Akulshin, Belikov, Trofimenko
-10
3:47
-
-
-
-
-
-
-1
4:45
-
-
000%0.000.00
111-221.
Stavropol SU #3: Gratsenko, Tyshlyar, Yatsenko
-
-
-
-
-
-
-
-4
4:24
-
-6
3:38
000%0.000.00
111-221.
Vinnytsia NTU #4: Gruchuna, Kozachuk, Schepanovsky
-3
3:07
-
-
-
-
-
-
-7
3:28
-
-
000%0.000.00
111-221.
SCH_Novosibirsk gm1_10: Handeev, Paramonova, Stenenko
-
-
-
-
-
-
-5
4:58
-4
3:59
-
-1
0:38
000%0.000.00
111-221.
SCH_Donetsk Lyceum: Sergienko, Matis, Lomonos
-2
3:29
-
-
-
-
-
-
-
-
-8
4:04
000%0.000.00
111-221.
SPb IFMO #10: Kapulkin, Part
-
-4
4:14
-
-
-
-
-5
4:53
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Novosibirsk SU #7 MOM: Bogdanov, Godovykh, Gorodilov
-
-
-
-
-
-
-5
4:45
-1
4:48
-
-3
4:52
000%0.000.00
111-221.
Orel STU #3: Demidov, Glagola, Gerasimenko
-
-
-
-
-
-
-
-2
2:09
-
-7
2:43
000%0.000.00
111-221.
Moscow AI #4: Izmajlov, Monakov, Semenov
-
-7
4:48
-
-
-
-
-
-2
1:23
-
-
000%0.000.00
111-221.
Moscow AI #5: Gusev, Safonov, Vasil'ev
-
-
-
-
-
-
-
-6
4:55
-1
2:42
-2
2:46
000%0.000.00
111-221.
SCH_Kharkiv AG45: Frolov, Polosuhin, Shamov
-3
3:37
-1
4:53
-
-
-
-
-
-3
1:46
-
-2
0:14
000%0.000.00
111-221.
Perm SU #3: Churekov, Gudimenko, Serovikov
-
-
-
-
-2
2:32
-
-2
4:31
-3
4:07
-
-1
3:04
000%0.000.00
111-221.
Moscow EPhI #4: Poplavsky, Remizov, Shagalova
-8
4:59
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Kazakh NTU #3
-5
4:23
-
-
-
-
-
-
-3
3:35
-
-
000%0.000.00
111-221.
Yerevan SU IB (Abramyan, Melikbekyan, Edilyan)
-
-
-
-
-
-2
4:17
-
-3
4:55
-
-3
3:49
000%0.000.00
111-221.
SCH_Tomsk CTC_Fossils: Chadnov, Nevidimov, Ryzhinsky
-
-4
4:58
-
-
-
-
-
-2
4:06
-
-2
2:54
000%0.000.00
111-221.
SCH_Grodno #2: Dichkovsky, Skiba, Stepina
-
-
-
-
-
-
-3
3:18
-3
2:46
-
-2
1:04
000%0.000.00
111-221.
Saratov SU #11: Davydov, Levshunov, Yumatov
-
-
-
-
-6
4:41
-
-
-1
3:10
-
-
000%0.000.00
111-221.
Orel STU #2: Esin, Nazarov, Vetrov
-5
3:06
-
-
-
-
-
-
-2
3:18
-
-
000%0.000.00
111-221.
Kazakh NTU #1: Akshabayev, Tuenbaev
-
-
-
-
-
-
-
-7
4:55
-
-
000%0.000.00
111-221.
Kazakh-British TU #2: Akshabayev, Amanov
-5
3:50
-
-
-
-
-
-
-2
4:05
-
-
000%0.000.00
111-221.
Tomsk USUR #3: Deryabin, Oleinik, Tiunov
-
-
-
-
-
-
-
-5
4:08
-
-2
4:34
000%0.000.00
111-221.
Donetsk NU #4 ISPR: Prodanov,Timchuk,Yakimechko
-
-
-
-
-
-
-
-5
4:45
-
-2
1:50
000%0.000.00
111-221.
Daghestan SU #1: Tairov, Magomedkasumov
-1
2:01
-
-
-
-
-
-
-5
3:56
-
-1
4:54
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi SU #8: Tatishvili, Skhirtladze M., Tukhashvili
-7
3:54
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Tomsk USUR #2: Khegay, Perevozchikov, Rovitskiy
-
-
-
-
-
-
-4
4:50
-1
2:16
-
-1
2:47
000%0.000.00
111-221.
Tomsk USUR #5: Chernyh, Gulyaev, Dudarev
-
-
-
-
-
-1
3:11
-
-5
4:47
-
-
000%0.000.00
111-221.
Dubna U #1: Matveev, Peshkov, Rufanova
-2
4:40
-
-
-
-
-
-
-1
3:47
-
-3
1:45
000%0.000.00
111-221.
Moscow AI #8: Krochak, Prostov, Shelukhin
-
-
-
-
-
-1
4:56
-
-2
3:47
-
-3
3:19
000%0.000.00
111-221.
Donetsk NU #3: Chervakov, Nosok, Tabachnikov
-
-
-
-
-
-
-
-6
3:29
-
-
000%0.000.00
111-221.
Saratov SU #9: Akselrod, Kazachkova, Tyurnikov
-
-
-
-
-
-
-
-4
4:59
-
-1
2:20
000%0.000.00
111-221.
Saratov SU #10: Akimov, Beyzman, Kudryashov
-
-
-
-
-
-5
2:26
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Novosibirsk SU #12: Chiglintsev, Grechishkin, Lipovoy
-
-
-
-
-
-
-
-5
2:48
-
-
000%0.000.00
111-221.
Yerevan RAU #4: Demirkhanyan, Shahinyan, Sadalyan
-
-
-
-
-
-5
4:57
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Grodno SU #1: Kizer, Zdanchuk
-
-
-
-
-
-
-
-1
2:29
-
-4
3:21
000%0.000.00
111-221.
Lviv NU United: Bardakov, Nakryyko, Yaremko
-
-
-
-3
4:04
-
-
-
-2
0:52
-
-
000%0.000.00
111-221.
NAU Kharkiv AI #4 Beginners: Kaydalov, Onishhuk, Zavgorodny
-
-
-
-
-
-1
2:14
-
-2
4:27
-
-2
3:57
000%0.000.00
111-221.
Tomsk SU PPP: Ponamarev, Pristupa, Panin
-
-2
4:37
-
-
-
-1
4:55
-
-1
0:32
-
-1
3:59
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi SU 4_3: Meladze, Rukhadze, Jamburia
-
-
-
-
-
-
-
-4
4:08
-
-1
1:16
000%0.000.00
111-221.
SCH_Chelyabinsk 45: Kuznetsov, Ustinov
-
-
-
-
-
-
-
-5
4:58
-
-
000%0.000.00
111-221.
South Ural SU #3: Kuleshov, Zhelnov, Shabalin
-4
4:59
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Kazakh NU #2
-
-
-
-
-
-
-
-1
1:39
-
-3
3:09
000%0.000.00
111-221.
Yerevan RAU #3: Elizbaryan, Grigorian, Tsirunyan
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-4
4:19
000%0.000.00
111-221.
Yerevan RAU #5: Tovmasyan, Yegiazaryan, Hakobyan
-
-
-
-3
2:09
-
-1
1:23
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Dubna U #3: Basha, Krofto, Loginov
-
-
-
-
-
-
-
-4
3:24
-
-
000%0.000.00
111-221.
Moscow PEI Newbies: Dementyev, Shagraev, Zhirnov
-
-
-
-
-
-
-
-1
2:31
-
-3
4:55
000%0.000.00
111-221.
Moscow PSU KBH: Lobykin, Perederij, Salimov
-
-
-
-
-
-
-
-1
4:59
-
-3
4:55
000%0.000.00
111-221.
Georgian STU #2: Sabanadze, Khizanovi, Ioseliani
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-4
4:16
000%0.000.00
111-221.
Sokhumi TSU: Arabkhanian, Magradze, Schkhvatsabaia
-
-
-
-
-
-
-
-4
4:03
-
-
000%0.000.00
111-221.
Moscow SU Cucumber: Ivochkin, Samoylenko
-
-
-
-
-
-1
3:57
-
-3
4:56
-
-
000%0.000.00
111-221.
Mogilev RBU #1: Petrov, Presnakov, Sazonenko
-
-
-
-
-
-
-3
4:06
-1
2:17
-
-
000%0.000.00
111-221.
Novosibirsk SPedU #1: Dobrynin, Kretinin, Roganov
-
-3
4:06
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Novokuznetsk SibSIU #1: Grigor'ev, Kolesnikov, Shvedov
-3
4:46
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Stavropol SU #2: Besedin, Besedina, Chapajkin
-
-
-
-
-
-
-
-3
2:10
-
-
000%0.000.00
111-221.
Moscow SU Al_Ta: Laptev, Poilenkova, Shevtsova
-1
4:42
-
-2
2:00
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Nikolaev SU Nik_MSU: Barbul, Chernyj, Filatov
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-3
2:38
000%0.000.00
111-221.
Nikolaev NUK Korabel3: Bogudsky, Galkin
-1
4:17
-
-
-
-
-1
4:37
-
-
-
-1
3:25
000%0.000.00
111-221.
Belarussian SU #8: Statkevich, Samarychev, Mandrik
-
-
-
-
-
-
-
-3
4:02
-
-
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi SU #9: Leshkasheli, Makatsaria T., Makatsaria N.
-
-
-
-
-
-
-
-3
4:23
-
-
000%0.000.00
111-221.
SCH_Nikolaev Nik_School_19: Grishhenko, Man'ko, Shpakovsky
-
-3
4:58
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Perm SU #7: Kirillovykh, Mikheev, Tsydvintsev
-
-
-
-
-
-
-
-2
3:38
-
-
000%0.000.00
111-221.
Kazakh-British TU #4
-
-
-
-
-
-
-
-1
2:28
-
-1
1:33
000%0.000.00
111-221.
Tomsk USUR: Simonov, Yakimovich, Zhuvagin
-
-
-
-
-
-
-
-2
2:22
-
-
000%0.000.00
111-221.
Petrozavodsk SU Statz: Senichev, Homyakov
-
-
-
-
-
-
-
-2
3:50
-
-
000%0.000.00
111-221.
NAU Kharkiv AI #2 Accantios: Kibets, Kudinov, Kurochkin
-
-
-
-
-
-
-
-2
3:31
-
-
000%0.000.00
111-221.
Belarussian SU #12 MMF2: Maksimovich, Zaitseva, Gorodetsky
-
-
-
-
-
-
-
-2
4:12
-
-
000%0.000.00
111-221.
Belarussian SU #13 MMF3: Strapko, Mogilevtseva, Savi
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-2
4:16
000%0.000.00
111-221.
Moscow AI #7: Burgasov, Nikitin, Sokolov
-
-
-
-
-
-2
4:58
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Magnitogorsk SU #1: Davydov, Sorokin, Vorob'ev
-
-
-
-
-
-1
4:13
-
-
-
-1
3:22
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi SU #15: Gogorishvili, Iashvili, Bitsadze
-
-
-
-
-
-
-2
4:56
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
SCH_Nikolaev Nik_MML: Kuzin, Lopatnev, Okonsky
-1
2:49
-
-
-
-
-1
2:21
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Novosibirsk SU #5: Kornienko, Sheboltaev
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-1
1:47
000%0.000.00
111-221.
Kazakh NTU #2: Bikmukhametov
-
-
-
-
-
-
-
-1
4:34
-
-
000%0.000.00
111-221.
Novosibirsk STU #3: Kuznetsov, Shatrov, Shtan'ko
-
-1
4:47
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi IBSU: Esartia, Lomtadze, Mgebrishvili
-
-
-
-
-
-1
2:18
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi SU 5_3: Mania, Mamageishvili, Sarkisov
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-1
4:12
000%0.000.00
111-221.
Tbilisi Georgian-French STU: Goglidze, Momcelidze, Siradze
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
111-221.
SCH_Orel Open: Ivanov, Nikolaev, Sokolov
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
Submits sent:5061423972291023736381315552722
Accepted:49
(9%)
6
(4%)
0
(0%)
0
(0%)
25
(10%)
0
(0%)
88
(23%)
73
(11%)
4
(3%)
39
(7%)
284
(10%)
Dirt:103
(67%)
12
(66%)
0
(0%)
0
(0%)
86
(77%)
0
(0%)
190
(68%)
115
(61%)
4
(50%)
119
(75%)
629
(68%)
Wrong Answers:364
(71%)
129
(90%)
37
(94%)
7
(100%)
144
(62%)
47
(46%)
222
(59%)
189
(29%)
110
(83%)
414
(74%)
1663
(61%)
Time Limits:35
(6%)
1
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
53
(23%)
36
(35%)
42
(11%)
315
(49%)
10
(7%)
86
(15%)
578
(21%)
Run-Time Errors:33
(6%)
6
(4%)
0
(0%)
0
(0%)
7
(3%)
3
(2%)
13
(3%)
41
(6%)
7
(5%)
12
(2%)
122
(4%)
Presentation Errors:10
(1%)
0
(0%)
2
(5%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
3
(0%)
16
(0%)
Memory Limits:15
(2%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
16
(15%)
7
(1%)
20
(3%)
0
(0%)
1
(0%)
59
(2%)