CBOSS Open Cup in team programming

II Открытый Кубок МГУ-CBOSS по программированию

 

Тип зачёта:

Last success: 04:59:42, KazNU #1: Arzymbetov, Kudubayev, Tuyenbayev, problem B
Last Submit: 04:59:57, SPb SU: Bankevich, Levin, Shmakov, problem E

PlaceTeam nameA
39/248
B
12/117
C
52/1009
D
170/480
E
45/123
F
65/659
G
3/7
H
2/64
I
3/226
J
10/65
TotalTimeDirtRatingSE
1.
Moscow SU Petr: Mitrichev
+
1:38
+1
1:20
+2
0:27
+
0:16
+
1:54
+
0:46
+
4:34
+3
4:05
-5
4:59
+3
2:40
9124450%200.000.77
-
*SPb IFMO #1: Akishev, Satyukov, Stankevich
+1
2:06
+1
3:52
+3
2:27
+
0:11
+
2:03
+
1:04
-
-
+
4:49
+1
3:46
8134142%  
2.
Moscow SU Special Edition: Halyavin, Popelyshev, Rumyantsev
+3
2:53
+
3:17
+2
0:20
+1
0:29
+1
2:39
+3
2:04
-
-2
2:13
+1
4:46
+
3:59
8145157%176.850.74
3.
Moscow SU x13: Kulikov, Levin, Nalivaiko
+1
2:59
+1
1:30
+3
0:46
+
0:07
+3
3:28
+2
0:57
+1
4:35
-
-
-2
4:58
7108461%153.940.71
4.
Altai STU #1: Gomenyuk, Gozman, Mogozov
+1
1:52
+1
2:07
+4
2:16
+
0:10
+4
3:16
+1
1:26
-
-
-8
3:57
+2
4:33
7120365%153.140.71
5.
South Ural SU #1: Belokobylskii, Madzhuga, Romanov
+1
1:24
+5
3:28
+5
1:00
+
0:26
+
2:04
+2
2:37
-
-1
4:54
-1
4:54
+6
4:42
7132473%152.350.71
6.
Ural SU #2 T34: Ipatov, Ivankov, Melent'ev
+
1:43
+
4:00
+4
0:50
+1
1:09
+1
2:44
+7
2:59
-
-
-
+
4:24
7133165%151.570.71
7.
Tbilisi SU #1: Jimsheleishvili, Khomeriki, Khurtsilava
+2
2:14
+1
3:45
+4
1:21
+1
0:34
+
2:53
+7
3:20
-
-
-
-6
4:52
6114871%129.250.67
8.
SCH_SPb School 30 Burunduchki: Kopeliovich, Petrov, Sidorov
+
1:51
-
+3
1:20
+
0:10
+1
3:24
+1
0:41
-
+17
4:57
-
-
6118578%128.600.68
9.
Moscow SU Crazy Team: Batuzov, Shavlyugin, Zhujkov
+3
0:51
-2
4:53
+6
2:24
+
0:44
+2
3:51
+4
2:31
-
-
-
+2
4:21
6122573%127.950.67
10.
Saratov SU #2: Alekseenkov, Kulkin, Romanov
+
3:48
-
+5
4:26
+
0:20
+1
4:51
+1
1:57
-
-
+4
2:49
-
6131364%127.300.68
11.
KazNU #1: Arzymbetov, Kudubayev, Tuyenbayev
+1
3:29
+
4:59
+12
3:20
+
0:11
+
3:02
+9
4:06
-
-
-
-
6159078%126.670.67
12.
SCH_Novosibirsk NSU KGS: Kuz'kokov, Gatilov, Sorokin
+2
2:28
-2
3:47
+2
1:05
+
0:16
+1
3:16
+
1:28
-
-
-
-
561650%105.030.61
13.
SPb SU: Antipov, Vyahhi, Zykova
+
0:46
-3
4:59
+4
3:33
+
0:11
+
3:44
+2
2:42
-
-
-
-5
4:58
577854%104.510.61
14.
Ural SU #1 Team: Musin, Pupyrev, Yakovlev
+1
3:06
-
+3
1:26
+
0:19
+
3:34
+4
2:41
-
-
-
-5
4:58
582961%104.000.61
15.
Ufa SATU #1: Need For Success: German, Nazarov, Zhevak
+3
3:29
-
+10
1:19
+1
0:15
+
2:32
+1
1:35
-
-
-5
4:52
-
585175%103.490.61
16.
Moscow SU ST: Angelyuk, Astakhov, Maksimenko
+2
2:51
-
+2
0:39
+1
0:11
+4
4:40
+3
2:01
-
-
-1
2:45
-9
4:59
586470%102.980.61
17.
Petrozavodsk SU #1: Karavaev, Medvedev, Spirichev
+1
1:25
-3
4:57
+8
2:13
+
0:35
+
2:46
+3
3:44
-
-
-
-
588570%102.480.61
18.
SPb SU COOLler: Bankevich, Leonov, Valtman
+4
2:12
-7
4:57
+3
2:02
+
0:23
+3
3:13
+4
2:48
-
-
-3
4:54
-
592073%101.990.61
19.
Moscow SU Moonlight: Antonov, Klimovsky, Yur'ev
+2
3:52
+
4:38
+5
2:32
+
0:12
-
+
2:17
-
-
-
-
595358%101.500.65
20.
Petrozavodsk SU #4 Wx: Denisov, Nikolaevsky, Nikolaevsky
+1
4:07
-3
4:59
+4
1:48
+1
0:30
+3
2:46
+3
2:59
-
-
-
-
597170%101.010.61
21.
SPb SU Woodpeckers: Chihachev, Kudinov, Stupnikov
+
4:16
-2
4:59
+5
1:29
+
0:16
+
4:09
+5
3:11
-
-
-
-
5100366%100.530.61
22.
Moscow SU Unlimited: Ivanov, Lahno, Timofeev
+
2:19
-
+7
1:52
+
0:39
+1
4:22
+3
4:53
-
-
-
-
5106768%100.050.61
23.
Yerevan SU #1: Aikazyan, Khachatryan, Musoyan
+2
2:41
-
+8
4:24
+
0:57
+
4:05
+2
1:56
-
-
-
-
5108670%99.580.61
24.
SPb IFMO #3: Abdrashitov, Paraschenko, F.Tsarev
+2
1:51
-3
4:56
+11
4:26
+
0:23
-
+2
1:32
+3
4:15
-
-
-
5110978%99.110.66
25.
Saratov SU #4: Klenov, Mescheryakov, Yakunin
+
3:29
-
+3
4:05
+
0:14
+
4:41
+3
4:10
-
-
-
-
5112254%98.650.61
26.
SPb IFMO #2: Akhmetov, Danilov, Sinev
+2
4:01
-
+11
3:17
+
0:19
+2
4:56
+1
1:39
-
-
-
-
5117576%98.190.61
27.
Moscow SU Service Pack 2: Amelin, Larcev, Semenov
-
-
+10
4:03
+
0:21
+1
3:39
+3
2:24
-
-
-
+
4:34
5118273%97.740.64
28.
Udmurt SU: Aitkulov, Kotegov, Saitov
+1
2:30
-
+5
3:29
+
0:13
+1
4:32
+9
4:57
-
-
-
-
5126376%97.290.61
29.
Yaroslavl SU #1: Nikulin, Simakin, Vinogradov
-
+20
4:51
+5
2:32
+
0:32
+1
4:09
+2
2:01
-
-
-
-5
4:59
5140784%96.840.64
30.
Saratov SU #3: Goldshtein, Klimov, Nazarov
-5
4:53
-7
4:56
+1
1:40
+1
0:30
+
3:37
+1
0:48
-
-
-
-
445742%77.120.57
31.
Novosibirsk SU #1: Adaikin, D'yakov, Tokarev
+
1:48
-
+7
2:01
+1
0:23
+
2:32
-12
4:58
-
-
-
-
456666%76.770.60
32.
SPb SPU #1: Bogoslovsky, Mishunin, Yaroslavcev
-
-
+1
2:53
+1
0:20
+2
4:27
+
1:34
-
-
-
-
463550%76.420.57
33.
Latvian U #4 BOB: Barbans, Belovs, Opmanis
+3
4:12
-
-5
4:38
+
0:11
+
1:58
-8
4:40
-
-
-
+1
3:21
466350%76.080.66
34.
Moscow SU VSO: Klyukin, Kopachevsky, Reshetnyak
+
4:18
-
+3
2:41
+3
0:35
-
+
1:30
-
-
-
-
466560%75.730.58
35.
South Ural SU #2: Barvinskii, Kargapolov, Terzi
+
4:02
-
+4
2:51
+1
0:33
-
+1
2:36
-
-
-
-
472460%75.400.58
36.
KazNTU #1: Iglikov, Sklonin, Syzdykov
+
4:06
-
+7
2:14
+
0:10
+
3:13
-11
4:55
-
-17
4:16
-
-
472563%75.060.60
37.
Belarussian SU #2 Dark Horse: Irzhavsky, Ganchar, Rogatch
+2
4:44
-
+5
2:53
+
0:19
+
3:35
-6
4:48
-
-
-
-
483363%74.730.60
38.
Saratov SU #7: Denisov, Malev, Safonov
-
-
+5
2:30
+
1:01
+
4:49
+5
2:48
-
-
-
-
487071%74.400.57
39.
SPb SU: Levchenko, Mal'kov, Zhelezov
-
-
+10
4:55
+1
0:33
-
+5
3:26
-
-
-
+1
4:03
4111980%74.070.61
40.
SPb SU: Bankevich, Levin, Shmakov
+4
3:03
-
+17
3:51
+
0:56
-1
4:59
+7
3:14
-
-
-
-3
4:49
4122687%73.750.58
41.
Gomel SU #1 Loosers: Korgik, Medvedsky, Tatianenko
-
+6
3:21
-4
4:17
+
0:16
-2
4:53
+
1:12
-
-1
4:52
-
-
341066%55.070.57
42.
Moscow SU TT: Alekseev, Kirov, Shestimerov
+
1:54
-
-8
3:37
+
0:23
+2
4:13
-8
4:44
-
-
-
-
343140%54.830.56
43.
Ural SU #5 Mucedin: Bikbaev, Ustinov, Raskovalov [Krokhalev]
-7
4:57
-
+5
1:05
+4
0:49
-5
4:48
+2
2:05
-
-
-
-
346078%54.600.50
44.
Belarussian SU #4 Chmeli: Kastukovich, Ramanchuk, Tolstikau
-5
4:11
-
+4
3:09
+
0:22
+2
4:45
-6
4:54
-
-
-
-
361866%54.360.54
45.
Latvian U #1 SPU: Pogorelovs, Saveljevs, Urziks
+4
3:46
-
-12
4:31
+
0:18
-
+5
4:04
-
-
-
-
366975%54.130.52
46.
Saratov SU #1: Bondarenko, Pak, Zabrodin
+1
4:55
-3
4:41
-7
4:59
+3
0:43
-
+4
3:09
-
-
-
-
368972%53.900.52
47.
Tyumen SOGU #1: Kovalev, Tomin, Kazakov [Sofronov]
-
-
+6
4:48
+1
0:27
-
+1
4:36
-
-
-
-
375372%53.670.50
48.
Saratov SU #6: Alyaev, Komarov, Tkachev
-
-
+5
4:14
+
0:44
-
+6
4:39
-
-
-3
0:58
-
379878%53.450.50
49.
SPb SU Smilex: Gravin, Podkolzin, Smirnov
-
-
+5
2:41
+1
0:26
-
+21
4:33
-
-
-
-
3100290%53.220.50
50.
Moscow EPhI #5: Alushin, Kolesnichenko, Korolev
-5
4:56
-
+1
1:47
+
0:30
-
-
-
-
-
-
215833%35.330.42
51.
Kaunas TU #1: Malinauskas, Sakenas, Vaskevicius
-
-4
1:19
+2
1:19
+
0:40
-
-6
3:29
-
-
-
-
215950%35.190.42
52.
SPb SU: Bereznyak, Chistov, Khurgin
-
-
-9
4:53
+
0:22
-
+1
1:59
-
-
-
-1
3:16
216233%35.040.39
53.
Izhevsk STU #1: Kuzyakov, Skidanov, Tarasov
-2
4:58
-
-10
4:16
+
1:16
+1
1:19
-14
4:50
-
-
-
-
217633%34.890.44
54.
SPb SU: Novitsky, Pan'shenskov, Volfson
-
-
-2
3:26
+
0:31
-
+
2:35
-
-
-
-
21860%34.750.39
55.
Yerevan RAU #1: Gishyan, Georgian, Piliposyan
-2
4:39
-
-12
4:31
+
0:26
-
+2
2:23
-
-
-4
1:32
-
220950%34.610.39
56.
Moscow SU AML: Gordienko, Leont'ev, Samoylov
-2
4:44
-
-6
4:48
+1
0:40
-1
4:41
+2
1:53
-
-
-
-
221360%34.470.39
57.
Moscow AI #3: Gorlov, Bashhuk, Ukolov
-
-
-8
4:55
+1
0:27
+2
2:06
-3
4:56
-
-
-
-
221460%34.330.44
58.
Moscow SU Buratino: Gusakov, Makhlin, Mamontov
-
-
-9
4:59
+
0:54
-3
4:59
+1
2:26
-
-
-
-
222133%34.190.39
59.
Tyumen SU #1: Beckman, Bochkarev, Kolodyazhny
-3
4:47
-
+4
1:36
+1
0:27
-
-5
4:45
-
-
-7
2:39
-
222471%34.050.42
60.
Far Eastern NU #1: Goncharov, Ludov, Tufanov
-4
4:25
-2
4:20
-5
2:12
+
0:11
-
+8
1:16
-
-
-
-
224780%33.910.39
61.
SPb IFMO #5: Fedotov, Trofimov, Semennikov
-
-
-7
4:53
+1
0:23
-
+5
2:26
-
-
-1
1:52
-
228975%33.780.39
62.
Saratov SU #8: Ivanov, Kreis, Lapkovsky
-
-
-8
4:52
+2
1:01
-
+1
2:56
-
-
-
-
229860%33.640.39
63.
Moscow PEI Fumoffu: Egorov, Korostelev, Podogov [Skotnikov]
-
-
-9
4:58
+
0:35
+1
4:05
-6
4:48
-
-
-3
2:17
-
230033%33.510.44
64.
SPb SU: Zhukov, Goncharov, Belov
-
-
-8
4:50
+
0:18
-
+3
3:56
-
-
-
-
231460%33.380.39
65.
SPb SU: Volkov
-
-
-26
4:48
+8
1:03
-
+
1:37
-
-
-
-
232180%33.250.39
66.
Almaty SDU #1: Nuraliyev, Satabaldiev, Sataev
-1
4:51
-
-2
2:49
+
0:25
+2
4:21
-1
1:37
-
-
-
-
232650%33.120.44
67.
SPb SU: Demenkov, Gladkikh, Pavlovsky
-5
4:32
-
-12
4:59
+2
0:40
-
+4
2:46
-
-
-
-
232675%32.990.39
68.
Siberian SUTI #1 My Defense: Nikolaev, Popryga, Rakitsky
-
-
-3
4:58
+6
0:58
+
2:29
-8
4:56
-
-
-
-
232875%32.860.44
69.
Moscow AI #4: Izmajlov, Monakov, Semenov
-2
2:02
-
-
+1
1:09
+2
3:26
-2
4:33
-
-
-
-
233560%32.730.44
70.
SCH_Vologda ML Sergey: Shilovsky
-
-
-5
4:25
+1
0:51
+1
4:05
-10
4:12
-
-1
2:15
-
-
233750%32.600.44
71.
Moscow EPhI #4: Poplavsky, Remizov, Shagalova
-
-
-
+1
0:59
-
+2
3:40
-
-
-
-
233960%32.480.39
72.
SCH_Ufa #1: Akhmetzyanov, Mukhacheva, Vasil'ev
-
-
-6
2:05
+
0:34
-
+4
3:48
-
-
-
-
234266%32.350.39
73.
Saratov SU #5: Gerasimenko, Stepanenko, Pankratov
-
-
-4
4:59
+
0:17
-
+5
3:54
-
-
-6
4:50
-
235271%32.230.39
74.
Vilnius U #1: Petrauskas, Sileikis, Stankevicius
-
-
+5
3:51
+
0:26
-1
4:00
-2
4:50
-
-
-
-
235771%32.110.42
75.
SCH_Moscow AESC #2: Avdeev, [Gribovsky], Chernyshov
-
-
-19
4:57
+
0:23
+3
4:36
-
-
-
-
-
236060%31.990.44
76.
Ural SU #6 TAKTAK: Aizenshtein, Samsonov, Ustinov
-
-
-
+
0:55
-
+2
4:37
-
-
-
-
237250%31.870.39
77.
Perm SU #2: Durakov, Kraev, Okunev
-
-
-8
4:39
+2
0:29
-
+6
3:04
-
-
-
-
237380%31.750.39
78.
Moscow EPhI #1: Azarov, Popov, Styskin
-
-
-15
4:57
+
0:51
-
+2
4:45
-
-
-
-
237750%31.630.39
79.
Vologda SPU Nikita: Rybak
-
-
-13
2:50
+4
0:56
-7
4:55
+1
3:45
-
-
-
-
238171%31.510.39
80.
SPb SU: Kavalenkov, Shhipcov, Vasil'ev
-4
2:08
-
+8
2:47
+4
0:55
-
-5
4:58
-
-
-
-
246385%31.390.42
81.
Orenburg SU #1 MOS: Ivanov, Polezhaev, Rybalkin
-
-
-
+1
0:59
-
+9
4:48
-
-
-3
2:29
-
254883%31.280.39
82.
SPb SU: Kachkovsky, Kasatkin, Veniaminov
-
-
-5
4:53
+1
0:52
-
+10
4:37
-
-
-
-
254984%31.160.39
83.
SPb SU: Artemov, Necvetaev, Shujsky
-
-
-
+5
1:15
-
+7
3:57
-
-
-
-
255285%31.050.39
84.
Moscow SU PhysMath: Kotova, Pimenov, Trusevich
-
-
+14
4:11
+1
2:09
-
-
-
-
-10
4:58
-
268188%30.930.42
85.
Orenburg SU #3 MOS: Biishev, Karasev, Snegirev
-5
4:47
-
+11
4:56
+4
2:28
-
-
-
-
-3
2:29
-
274488%30.820.42
86.
KazNU #2: Abdibekov, Orazay, Zadauly
+2
3:39
-
-5
4:04
+13
3:56
-
-6
4:26
-
-
-1
2:06
-
275688%30.710.46
87.
Kyrgyz Russian Slav U Ramdir: Bryakin, Degenbaev, Erneev
-
-
-7
1:44
+
0:14
-
-
-
-
-
-
1140%15.300.11
88.
SPb SU: Fironov, Ivanov, Medvedev
-
-
-5
3:43
+
0:16
-
-7
4:51
-
-
-
-
1160%15.240.11
89.
SCH_SPb Sosnovyj Bor Lyceum #8: Bulychev, Bulychev, Lukashev
-
-
-28
4:18
+
0:21
-
-
-
-
-1
1:23
-
1210%15.190.11
90.
Saratov SU #9: Akselrod, Matov, Turnikov
-
-
-6
4:50
+
0:21
-
-11
4:47
-
-
-6
4:52
-
1210%15.130.11
91.
KBTU #2 AKA: Amanov, Akshabaev, Beketayev
-6
3:35
-
-1
3:26
+
0:22
-
-16
3:29
-
-
-
-
1220%15.080.11
92.
SCH_Kutaisi Phys-Math #1: Lekveishvili, Nadiradze, Tvalchrelidze
-
-
-8
4:34
+
0:24
-
-1
3:40
-
-
-
-
1240%15.030.11
93.
Novosibirsk SU #42: Kovchin, Romanchenko, Staroletov
-
-
-17
4:57
+
0:25
-
-10
4:50
-
-
-
-
1250%14.970.11
94.
Novosibirsk SU #11 777: Grachev, Kalugin, Solov'ev
-
-
-13
4:49
+
0:25
-
-8
4:56
-
-
-
-
1250%14.920.11
95.
Novosibirsk STU #2: Gorpinchenko, Peganov, Stupakov
-
-3
2:00
-12
4:35
+
0:26
-
-
-
-9
4:51
-
-
1260%14.870.11
96.
Tbilisi SU #2: Rachvelishvili, Rukhadze, Zarqua
-
-
-11
4:45
+
0:28
-
-7
4:53
-
-
-
-
1280%14.810.11
97.
Tyumen SOGU #2: Khusnutdinov, Nechaev, Sofronov
-1
1:39
-
-6
2:09
+
0:33
-
-5
4:46
-
-
-
-
1330%14.760.11
98.
Moscow SU Mostly Harmless: Rychev, Slepnev, Strelkova
-1
1:26
-
-16
4:54
+1
0:18
-
-10
4:39
-
-
-4
0:56
-
13850%14.710.11
99.
Moscow AI #1: Peretyagin, Risenberg, Sablin
-2
4:56
-
-18
4:40
+
0:39
-
-3
4:41
-
-
-
-
1390%14.660.11
100.
Moscow SU Radeon: Babin, Nikitin, Rodionov
-5
3:09
-
-7
2:29
+
0:40
-
-2
4:44
-
-1
4:56
-5
4:56
-
1400%14.610.11
101.
Kyrgyz Russian Slav U #1: Lopatkin, Polyansky, Vashuk
-4
4:00
-
-
+
0:42
-
-6
4:48
-
-
-
-
1420%14.560.11
102.
Kutaisi STU #2: Gogorishvili, Linchiki, Nebieridze
-
-
-8
4:53
+
0:43
-
-
-
-
-
-
1430%14.510.11
103.
SCH_SPb PhTS #2: Akhi, Fes'kov, Karchmar
-3
4:01
-
-11
4:55
+1
0:25
-2
4:44
-1
4:57
-
-3
2:01
-1
4:39
-
14550%14.460.11
104.
SPb SU: Ivanov, Selyutin, Sverdlov
-
-1
4:58
-
+
0:46
-
-
-
-
-8
4:42
-
1460%14.410.11
105.
SCH_Yekaterinburg AESC USU #1 Mafia: Isenbaev, Oparin, Toropov
-2
4:57
-
-3
1:19
+1
0:29
-
-8
4:34
-
-
-1
2:32
-3
4:22
14950%14.360.11
106.
SCH_Yerevan #1: Grigoryan, Mnatsakanyan, Nalbandyan
-2
4:35
-
-3
3:23
+
0:52
-
-6
3:48
-
-
-2
2:43
-
1520%14.310.11
107.
Tomsk SU FOSSILS: Chertov, Poshehonov, Ponomarev
-
-
-
+1
0:35
-
-4
2:12
-
-
-
-
15550%14.260.11
108.
Orenburg SPU #1: Kovyazin, Tagirov, Volfson
-
-
-6
4:44
+1
0:39
-
-6
4:59
-
-
-
-
15950%14.220.11
109.
Moscow IPT #6 Wood Brothers: Degtyarev, Eriklintsev, Shved
-
-
-14
4:41
+1
0:41
-3
4:53
-3
2:57
-
-
-
-
16150%14.170.11
110.
Altai SU #1: Glotov, Kirlitsa, Makashov
-
-
-24
4:59
+2
0:24
-
-5
4:19
-
-
-
-
16466%14.120.11
111.
SCH_Tomsk CTC #1: Chadnov, Kubarev, Nevidimov
-
-
-
+1
0:45
-
-
-
-
-1
2:53
-
16550%14.070.11
112.
Belarussian SU #5: Khrol, Osipov, Tkachev
-8
3:24
-1
4:32
-4
3:41
+
1:07
-
-5
4:49
-
-
-2
4:33
-
1670%14.030.11
113.
Yerevan SU #10 Math: Chakhmakhchyan, Gevorgyan, Ter-Avetisyan
-
-
-4
4:36
+
1:09
-
-
-
-
-
-
1690%13.980.11
114.
Novosibirsk SU #7: Chiglincev, Grechishkin, Lipovoy
-
-
-
+1
0:51
-
-
-
-
-3
4:23
-
17150%13.930.11
115.
Tyumen SU #2: Kuzevanov, Romashkin, Skorobogatov
-2
1:49
-
-
+1
0:51
-
-
-
-
-2
4:57
-
17150%13.890.11
116.
SCH_SPb PhTS #3: Liferenko, Makarov
-3
4:11
-
-
+1
0:52
-
-3
4:41
-
-
-
-
17250%13.840.11
117.
Ural SU #3 ADA: Poletaev, Pronchenkov, Shhepelin
-
-
-8
4:49
+
1:12
-1
4:59
-5
4:59
-
-
-
-
1720%13.800.11
118.
Petrozavodsk SU #3: Chervov, Fadeev, Golubev
-
-
-24
4:59
+1
0:53
-
-14
4:56
-
-
-
-
17350%13.750.11
119.
Siberian SUTI #2: Bahturin, Tapyshpan
-
-
-
+1
0:54
-
-2
4:35
-
-
-3
2:36
-
17450%13.710.11
120.
Yerevan ASEU #1: Gulanyan, Hayrapetyan, Voskanyan
-6
2:31
-
-
+
1:19
-
-1
4:50
-
-2
4:34
-1
3:36
-
1790%13.660.11
121.
Orenburg SPU #5: Chernikov, Galinsky, Galkina
-1
1:00
-
-5
3:26
+
1:20
-
-3
4:54
-
-
-
-
1800%13.620.11
122.
Tbilisi SU #3: Bogdanov, Jamburia, Mania
-1
4:40
-
-2
2:43
+1
1:03
-
-2
4:58
-
-
-
-
18350%13.580.11
123.
Altai STU #4: Kolosovskiy, Mazhnik, Olenchenko
-9
4:34
-
-
+1
1:04
-
-2
4:54
-
-
-6
1:18
-
18450%13.530.11
124.
Latvian U #5 LAMA ROOM: Mancinska, Opmanis, Ozols
-
-
-3
3:26
+1
1:06
-
-
-
-
-
-
18650%13.490.11
125.
Vilnius U #2: Dilys, Kranauskas, Masiulis
-
-4
4:49
-3
3:14
+1
1:06
-
-
-
-
-1
3:48
-
18650%13.450.11
126.
SPb SU Macrohard: Chirkov, Manujlov, Mukhin
-1
1:32
-
-7
4:27
+1
1:08
-
-6
3:31
-
-
-1
3:07
-
18850%13.400.11
127.
Far Eastern NU #2: Alexanin, Oleynikov, Tuphanov
-
-
-15
4:56
+2
0:52
-
-
-
-
-
-
19266%13.360.11
128.
Yerevan SU #3: Arakelyan, Ghazaryan, Zakaryan
-1
3:40
-
-2
2:23
+1
1:16
-
-1
4:46
-
-
-
-
19650%13.320.11
129.
Yerevan SU #7: Badalyan, Berujanyan, Hakobyan
-
-
-
+
1:45
-
-
-
-
-
-
11050%13.280.11
130.
SCH_Chelyabinsk FML31 #1: Kolobaev, Majorov, Protasov
-2
4:08
-
-1
4:53
+1
1:27
-
-3
2:24
-
-
-
-
110750%13.240.11
131.
SCH_Chelyabinsk FML31 #2: Belov, Starikov, Vasilenko
-8
4:16
-
-
+2
1:12
-
-5
4:26
-
-
-7
4:55
-
111266%13.190.11
132.
*South Ural SU: Gindin, Staroverov
-
-
-9
4:35
+2
1:12
-
-
-
-
-
-
111266%13.150.11
133.
Moscow EPhI #2: Akulov, Dudakov, Smirnov
-
-
-3
4:38
+2
1:16
-
-3
4:42
-
-
-2
1:43
-
111666%13.110.11
134.
Latvian U #2 BUGS.NET: Ivanovs, Kozlovics, Ledins
-4
4:53
-
-8
4:43
+1
1:36
-
-1
4:35
-
-
-3
1:59
-
111650%13.070.11
135.
SPb SU: Buhalenkov, Kazakov, Panov
-3
1:25
-
-5
4:20
+1
1:37
-
-
-
-
-
-
111750%13.030.11
136.
Yerevan RAU #2: Elizbaryan, Movsisyan, Piloyan
-
-
-
+1
1:41
-
-
-
-
-
-
112150%12.990.11
137.
Kutaisi STU #1: Barabadze, Iremadze, Janelidze
-
-
-5
4:54
+3
1:02
-
-
-
-
-
-
112275%12.950.11
138.
SPb SU: Andreykovich, Dyugurov, Mishenin
-
-
-11
4:54
+2
1:28
-
-
-
-
-3
1:57
-
112866%12.910.11
139.
Tbilisi SU #7: Kasradze, Magradze, Papukashvili
-
-
-4
3:49
+1
1:55
-
-6
4:58
-
-
-
-
113550%12.870.11
140.
Gomel SU #3: Kleyner, Lapeko, Moiseenko
-
-
-
+
2:17
-2
4:24
-1
4:15
-
-
-5
1:47
-
11370%12.830.11
141.
Altai STU #3: Barsukov, Krajvanova, Mashkov
-
-
-12
4:12
+3
1:17
-
-1
4:58
-
-
-
-
113775%12.790.11
142.
Siberian SUTI #4: Bakh, Sheludyakov, Voenkov
-4
4:46
-
-
+2
1:41
-
-
-
-
-3
2:42
-
114166%12.760.11
143.
Orenburg SPU #6: Degtyareva, Garmash, Novichkov
-1
4:32
-
-
+
2:24
-
-
-
-
-
-
11440%12.720.11
144.
Tbilisi SU #9: Oniani, Saghinadze, Shurgaia
-
-
-
+3
1:30
-
-
-
-
-
-
115075%12.680.11
145.
Orenburg SPU #2: Kechina, Lemeshkova, Shabakaeva
-
-
-10
4:34
+1
2:18
-
-1
4:30
-
-
-3
3:25
-
115850%12.640.11
146.
Almaty SDU #4: Nurkhodzhayev, Sagimbekov, Sarsen
-
-
-
+6
0:48
-
-
-
-
-
-
116885%12.600.11
147.
Magnitogorsk STU #1: Epshtein, Krylov, Yuzmukhametov
-2
2:23
-
-8
4:59
+3
1:52
-
-6
4:14
-
-
-
-
117275%12.570.11
148.
South Ural SU #5: Kuleshov, Zhelnov, Shabalin
-
-
-3
3:51
+4
1:35
-
-
-
-
-
-
117580%12.530.11
149.
BMSTU #1: Dubrov, Gorodilov, Mosienko
-2
4:44
-
-
+4
1:38
-
-
-
-
-2
2:10
-
117880%12.490.11
150.
Perm SU #6: Petrov, Sergeev, Shvydkij
-
-1
1:19
-
+2
2:18
-
-4
4:28
-
-
-5
4:35
-
117866%12.450.11
151.
Almaty SDU #2: Bogdanchikov, Murzabulatov, Rakhmetov
-
-9
4:49
-
+4
1:38
-1
4:12
-
-
-
-
-
117880%12.420.11
152.
Mozyr SPU: Lesheko, Lopato, Neborak
-
-
-1
2:55
+2
2:27
-
-1
3:59
-
-
-5
4:52
-
118766%12.380.11
153.
BMSTU #2: Batukhtin, Bolkhovityanov, Rudenko
-
-2
4:19
-
+2
2:29
-
-
-
-
-8
4:20
-
118966%12.350.11
154.
Vologda STU Alexander: Rzheutsky
-
-
-1
0:59
+3
2:23
-
-6
4:59
-
-
-
-
120375%12.310.11
155.
Ufa SATU #3: Manokhin, Valishin
-
-
-1
3:49
+4
2:10
-
-6
4:32
-
-
-
-
121080%12.270.11
156.
South Ural SU #4: Solovyev, Novikov, Ermolaev
-6
4:34
-
-
+5
1:58
-
-
-
-
-1
4:56
-
121883%12.240.11
157.
Novosibirsk SU #10 NAN: Kurtov, Petrov, Vizovitin
-1
4:45
-
-
+1
3:35
-
-2
3:14
-
-
-3
3:19
-
123550%12.200.11
158.
Yerevan RAU #3: Agababyan, Gevorgyan, Topchyan
-
-
-
+3
3:25
-
-
-
-
-
-
126575%12.170.11
159.
Izhevsk STU #3: Farafonov, Kamashev, Valiakhmetov
-2
1:24
-
-2
2:50
+3
3:30
-
-1
3:05
-
-1
4:07
-
-
127075%12.130.11
160.
Tbilisi SU #8: Alshibaia, Doghonadze, Pkhakadze
-
-
-
+3
3:36
-
-
-
-
-
-
127675%12.100.11
161.
Yerevan SU #2: Davtyan, Nikoghosyan, Senikyan
-
-
-
+
4:43
-
-
-
-
-4
4:29
-
12830%12.060.11
162.
SCH_Perm CIT #1: Druzhinin, Harin, Safrashenkov
-
-1
1:59
-
+1
4:30
-
-
-
-
-2
1:43
-
129050%12.030.11
163.
Novosibirsk SU #6: Atuchin, Melesheva, Tokarev
-
-
-
+4
3:47
-1
2:05
-8
4:59
-
-
-
-
130780%11.990.11
164.
Moscow EPhI #3: Alexandrov, Tikhomirov, Sukonkin
-
-
-
+3
4:17
-
-
-
-
-3
4:12
-
131775%11.960.11
165.
Saratov SU #10: Akimov, Fadeev, Suleymanova
-
-
-
+7
3:02
-
-13
4:46
-
-
-1
0:32
-
132287%11.930.11
166.
SCH_Orenburg Gymn. 1: Druchinin, Kakolin, Pilipenko
-
-
-
+9
2:28
-
-3
4:51
-
-1
1:27
-
-
132890%11.890.11
167.
Novosibirsk SU #9 MOM: Bogdanov, Godovykh, Gorodilov
-2
4:59
-
-8
4:33
+8
3:09
-
-4
4:39
-
-
-2
2:28
-
134988%11.860.11
168.
Yerevan AUA #1: Avanesyan, Kesoyan, Oganesyan
-4
3:51
-
-4
4:44
+6
4:29
-
-
-
-
-
-
138985%11.830.11
169.
SCH_Tbilisi Demirel: Amashukeli, Gelashvili, Meladze
-4
4:35
-
-
+8
4:46
-
-
-
-
-2
4:56
-
144688%11.790.11
170-191.
SPb SU: Avdeev, Gromov, Sozykin
-
-
-
-11
4:47
-
-
-
-
-11
4:54
-
000%0.000.00
170-191.
Moscow SU LMD: Galachyan, Gritsenko
-
-3
1:58
-5
4:06
-2
0:39
-
-3
4:39
-
-1
1:26
-4
4:56
-
000%0.000.00
170-191.
Vilnius U #3: Lakis, Martisiute, Mikonis
-
-
-6
4:55
-1
4:50
-
-8
4:58
-
-
-3
1:58
-
000%0.000.00
170-191.
Moscow PEI #4: Antipov, Krestnikov, Trofimov
-
-
-2
2:30
-7
4:40
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Karaganda STU #2 Junior: Kolesnikov, Miheev, Voloshin
-
-
-2
1:25
-1
3:17
-
-6
4:07
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Georgian STU #2: Sabanadze, Khizanovi, Ioseliani
-
-
-
-4
4:30
-
-
-
-
-5
4:51
-
000%0.000.00
170-191.
Orenburg SPU #3: Khudyakov, Repin, Shokov
-
-
-
-6
3:39
-
-
-
-
-3
1:50
-
000%0.000.00
170-191.
Perm SU #3: Churekov, Gudimenko, Kuznetsova
-
-
-2
4:38
-4
4:30
-
-
-
-
-2
1:56
-
000%0.000.00
170-191.
Dubna U #3: Katulin, Loginov, Rufanova
-
-
-
-6
4:50
-
-
-
-
-2
2:28
-
000%0.000.00
170-191.
Orenburg SU #4 MOS: Mar'in, Zelyakin, Pocecuev
-
-
-
-8
4:58
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Perm SU #5: Gabdullin, Gurov, Sharapov
-
-2
1:39
-
-3
4:55
-
-
-
-
-2
4:43
-
000%0.000.00
170-191.
Yerevan SU #9: Hayotsyan, Sahakyan, Shahverdyan
-
-
-
-7
2:23
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Georgian STU #1: Marnadze, Rostiashvili, Shamugia
-1
4:07
-
-
-4
3:00
-
-
-
-
-2
4:51
-
000%0.000.00
170-191.
Perm SU #4: Kirillovykh, Manevich, Tsydvintsev
-
-
-
-1
2:33
-
-
-
-
-5
2:08
-
000%0.000.00
170-191.
Tbilisi IBSU: Esartia, Lomtadze, Mgebrishvili
-
-
-
-6
4:53
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Altai SU #2: Chernigovsky, Dolgov, Romanov
-
-
-
-3
1:40
-
-
-
-
-2
3:07
-
000%0.000.00
170-191.
Moscow PEI #2: Egorov, Kondrat, Lakhtarin
-
-1
4:48
-
-2
4:55
-
-
-
-2
3:18
-
-
000%0.000.00
170-191.
Tbilisi SU #11: Lutsenko, Tatishvili, Zurabiani
-
-
-
-4
1:35
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Grodno SU #2: Kiser, Mikulich, Rymarchik
-
-
-2
3:22
-1
1:55
-
-
-
-
-1
1:43
-
000%0.000.00
170-191.
Karaganda STU #1 ASA: Demidenko, Passichenko, Zinovyev
-
-
-
-2
2:19
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Vilnius U #4 Naruto: Barkauskas, Miknevicius
-
-
-
-2
2:39
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
170-191.
Novosibirsk SU #13 VvV: Bauer, Myasnikov, Simakov
-1
1:53
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
Submits sent:2481171009480123659764226652998
Accepted:39
(15%)
12
(10%)
52
(5%)
170
(35%)
45
(36%)
65
(9%)
3
(42%)
2
(3%)
3
(1%)
10
(15%)
401
(13%)
Dirt:52
(57%)
36
(75%)
289
(84%)
225
(56%)
48
(51%)
220
(77%)
4
(57%)
20
(90%)
5
(62%)
16
(61%)
915
(69%)
Wrong Answers:146
(58%)
56
(47%)
485
(48%)
119
(24%)
41
(33%)
471
(71%)
1
(14%)
33
(51%)
94
(41%)
44
(67%)
1490
(49%)
Time Limits:24
(9%)
33
(28%)
324
(32%)
69
(14%)
15
(12%)
35
(5%)
3
(42%)
26
(40%)
107
(47%)
7
(10%)
643
(21%)
Run-Time Errors:24
(9%)
6
(5%)
129
(12%)
40
(8%)
14
(11%)
72
(10%)
0
(0%)
2
(3%)
11
(4%)
2
(3%)
300
(10%)
Presentation Errors:15
(6%)
3
(2%)
10
(0%)
73
(15%)
6
(4%)
14
(2%)
0
(0%)
1
(1%)
9
(3%)
2
(3%)
133
(4%)
Memory Limits:0
(0%)
7
(5%)
9
(0%)
9
(1%)
2
(1%)
2
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(0%)
0
(0%)
31
(1%)